haj
2007.12.08. 17:22
Mitől hullhat a haj?
Napi 50 -100 hajszál kihullása természetes jelenség – ha közben új hajszálak is nőnek.
Számtalan oka lehet:
antibiotikumok
fogamzásgátló szedése(esetenként)
gyógyszer mellékhatás,
hajszerkezet javítása mechanikai behatás (kefélés, szárítás), kémiai károsodás (festés, dauer), helytelen táplálkozás (pl. fogyókúra, túl zsíros étrend)
hormonális egyensúly felborulása,
különféle sugárzások (nap, röntgen, UV),
kemoterápia,
kevés folyadék fogyasztása,
kezeletlen, rossz fogak
kimerültség, rossz általános állapot által kiváltott hajhullás
klimax,
lelki trauma, negatív stressz,
pajzsmirigy túlműködés
terhesség és szoptatás alatti hajhullás
vashiány
vérkeringési rendellenesség,
vitaminhiány,
stb.
Melyek a leggyakoribb hajproblémák?
Alopecia areata
Diffúz hajhullás jelentkezik (akár 300-500 szál) egy körülírható foltban. Oka 90 %-ban lelki, 10%-ban gyulladásos eredetű(fog, mandula, stb.). Gyógyítható.
Férfias tipusú hajhullás
Gyakran genetikai oka van. E z általában férfiaknál homloktáji, nőknél fejtetőn jelentkező hajritkulást jelent. Másoknál az androgén hormonok emelkedése okozhatja a látványos hajhullást, ekkor orvosi kivizsgálás alapján gyógyszer adható. Esetleg egyéb betegség okozhatja, ami szintén az orvosi együttműködést igényel. A hajhullás okának megfelelő módon kezelhető, és részben , vagy teljesen helyreállítható.
Hajfestés okozta károsodás
Ha szakszerűen végzik, és utána megfelelően kezelik, akkor nem okoz gondot. A haj festés és, szőkítés során szerkezeti változáson megy át, és ha nem megfelelő anyagokkal végzik el, akkor szárazzá, töredezetté válik. A hajban levő fehérje bomlásának hatására elkopik, megpuhul a kutikula (szarulemez), nem záródik szorosan egymásra, és védtelenné válik a haj belső szerkezete, nedvességét könnyebben elveszti. Kettős hajvégek alakulhatnak ki. A hajfestékbe kevert speciális segédanyaggal ez a jelenség még egy kevésbé ügyes fodrász munkáját is kijavítja. Rossz festés után pedig minden „elrontott, drótszerű” haj varázslatossá tehető hajpakolás alkalmazásával.
Kismamák hajhullása
Várandós állapotban és szoptatás alatt jelentős hormonális változás, esetleg vashiány jön létre, ami befolyásolhatja a haj minőségét. Ilyenkor gyorsulhat a nyugalmi állapotban levő hajszálak kihullása. Ez egy átmeneti állapot, melyet megfelelő hajkészítmény alkalmazásával egyensúlyban lehet tartani, és a haj szebb lesz, mint régen.
Monilethrix hajhullás
Gyerekkorban megjelenő/eltűnő foltokkal kezdődik. Serdülőkorban a szempilla, a szemöldök, és a testszőrzet elvesztése következhet. Néhány hét alatt lezajlódhat. Genetikai oka van. Részben gyógyítható.
Seborreás hajhullás
Tünetei azonosak a férfias tipusú hajhullással, de az oka lelki eredetű. Gyógyítható.
Száraz haj
Kíméletet igényel. Nem szereti az erős hajkezelő anyagokat. Mosás után pakolással kezeljük a hajat, és a hajvégeket. Lehetőleg levegőn, illetve langyos hajszárítóval szárítsuk.
Száraz korpa ( Pityriasis Simplex )
Pityrosporum Ovalis nevü mikrogomba okoz, ill. ennek hirtelen elszaporodása, mivel normálisan szimbiózisban él a fejbőrünk savköpenyével. Elszaporodását okozhatja: ha megfázik a fejbőrünk ( kora tavasszal a leggyakoribb), de az is, ha túl lúgos sampont használunk a savas fejbőrön, így felborítjuk a bőr pH egyensúlyát.
Természetes antibiotikum (izlandi zúzmó), így a pH érték helyreáll a fejbőrön, a Pityrosorum ovalis jelenléte a normál méretüre csökken, a korpadarabok pedig eltünnek.
Természetes hajhullás
A fent említett szakaszos hajnövekedésnek megfelelő mértékű, nem kóros állapot. Naponta 50-150 szál hajunk elvesztése megengedett.
Vékony szálú haj
Genetikailag alakul ki. Erősíthető, tartása javítható.
Zsíros haj
Elsősorban stressz okozza
Zsíros haj kamaszkorban
Ez egy természetes jelenség, a faggyútermelés ilyenkor intenzívebb. Az életvitel, étkezés, mozgás, stb. átgondolásával és megfelelő hajkészítmény használatával egyensúlyban tartható.
Zsíros korpa(Pityriasis Steatoide)
Corine Bacterium okozza. Ez a baktérium a tüszőben él, a zsíros korpa a fejbőrben alakul ki, és a fejbőrnek furcsa szaga lesz. Kiváltó okai belső eredetűek, okozhatja túlzott stressz, a tüszők eltömődése, vagy a hormonális egyensúly felbomlása.
|